Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Wzrósł koszt ubezpieczenia polskiego długu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Andras Gergely i Jason Webb   
środa, 02 maja 2012 05:49

W ubiegłym miesiącu koszt ubezpieczenia polskiego długu rósł szybciej niż w jakimkolwiek rynku wschodzącym z wyjątkiem Argentyny, ponieważ najszybciej rozwijająca się gospodarka Unii Europejskiej straciła tempo z powodu kryzysu zadłużeniowego.

Polskie swapy na zwłokę w spłacie kredytu w kwietniu wzrosły o 25 punktów bazowych do 205, jak wynika z danych zebranych przez Bloomberg. Gorszy wynik uzyskała jedynie Argentyna z 15-procentowym wzrostem do 945 i jest to największy wzrost wśród 20 krajów o rynkach wschodzących obserwowanych przez Bloomberg.

W przeciwieństwie do prezydent Cristiny Fernandez de Kirchner, która znacjonalizowała krajowy oddział firmy Repsol i musi radzić sobie z największym deficytem budżetowym w ciągu ostatniego dziesięciolecia, premier Donald Tusk stara się zwiększyć zaufanie do kraju podnosząc podatki i wiek emerytalny, a także zmniejszając świadczenia emerytalne, żeby poprawić stan finansów państwa. Jednak spadek zamówień ze strefy euro, największego eksportowego odbiorcy Polski, spowodował zmniejszenie produkcji przemysłowej do najniższego tempa od 2009 roku, a także sprawił, że czwarte na świecie papiery pod względem wzrostu odnotowały spadek, ponieważ wzrosło zaniepokojenie spłacalnością hiszpańskiego zadłużenia.

„Wzrosło napięcie wokół Hiszpanii i Włoch z powodu swapów na zwłokę w spłacie kredytów tych krajów, a to miało negatywny wpływ na Polskę, jako na sąsiedni rynek – napisała w e-mailu z 26 kwietnia Aurelija Augulyte, analityk do spraw rynków wschodzących w Nordea Markets w Kopenhadze. – Gospodarka wyraźnie straciła impet pogarszając nastroje”.

Swapy na zwłokę w spłacie kredytu dają kupującemu wartość nominalną w zamian za bazowe papiery wartościowe lub ekwiwalent w gotówce, jeśli rząd lub firma nie wywiąże się ze spłaty zadłużenia.

Eksport stanowi 43 procent polskiego produktu krajowego brutto, z czego ponad połowa trafia do strefy euro, która zgodnie z prognozami Międzynarodowego Funduszu Walutowego odnotuje w tym roku skurczenie o 0,3 procent. Zdaniem polskiego rządu tempo wzrostu, choć miało być najszybsze w Unii Europejskiej, zwolni w tym roku do 2,5 procent. Bank centralny prognozuje w tym roku 3-procentowy wzrost i 2,3-procentowy w 2013 roku – jak wynika z raportu banku z 12 marca.

Spowolnienie gospodarcze utrudni rządowi osiągnięcie celu, jakim było zmniejszenie w tym roku deficytu budżetowego do 2,9 procent produkcji gospodarczej z 5,1 procent w 2011 roku.

„Wiarygodność kredytowa Polski wciąż jest stosunkowo wysoka – napisała do redakcji Bloomberg News w e-mailu z 27 kwietnia Małgorzata Brzoza, rzeczniczka ministerstwa finansów. – Ceny polskich swapów na zwłokę w spłacie kredytu wzrosły od lipca o 33 procent i jest to najmniejszy wzrost wśród krajów Unii Europejskiej. Nadal będziemy przeprowadzać reformy, mające na celu zwiększenie wiarygodności Polski”.

W pierwszym kwartale obligacje denominowane w złotówkach z co najmniej 10-letnim terminem zapadalności zyskały w dolarach 16 procent i jest to najlepszy wynik, jeśli chodzi o zadłużenie, z wyjątkiem Włoch, Węgier i Portugalii, jak wynika z danych zebranych przez Bloomberg i europejską federację stowarzyszeń analityków finansowych (European Federation of Financial Analyst Societies). W tym miesiącu obligacje straciły 0,5 procent.

Po spadkach w każdym miesiącu od listopada stopa zwrotu wymagana przez inwestorów przy zatrzymaniu polskich obligacji denominowanych w dolarach, a nie amerykańskich papierów skarbowych, wzrosła w tym miesiącu do godziny 10.48 w poniedziałek w Warszawie o 10 punktów bazowych do 215, jak wynika z indeksu JPMorgan Chase EMBI Global. Średnia rentowność polskich obligacji dolarowych spadła w kwietniu do 3,59 procent z 3,75 procent, jak wynika z danych JPMorgan.

Koszt swapów na zwłokę w spłacie kredytu dla Polski, oszacowanych przez Moody's Investors Service na poziomie A2, to mniej niż połowa kosztów w przypadku Hiszpanii i Włoch – oba kraje mają rating A3. Swapy w przypadku Hiszpanii kosztują 471 punktów bazowych, a Włoch – 445.

Kwietniowy spadek swapów był zbyt duży dla Polski, ponieważ jej system bankowy, w 59 procentach należący do zachodnich europejskich pożyczkodawców, jest podatny na pogarszające się nastroje dotyczące strefy euro, jak powiedział Martin Blum, współkierujący działem zarządzania aktywami Ithuba Capital w Wiedniu.

„W pierwszym kwartale polskie spready walutowe były zbyt ograniczone w stosunku do zasadniczych parametrów – napisał Blum w e-mailu z 27 kwietnia. – Rozszerzenie, jakie nastąpiło w kwietniu spowodowało, że wróciły do bardziej uzasadnionych poziomów”.

Polskie swapy na zwłokę w spłacie kredytu kosztują mniej o 79 punktów bazowych niż wynosi średnia dla krajów Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki, objętych indeksem Markit iTraxx SovX CEEMEA Index, natomiast w zeszłym roku różnica wynosiła średnio 50 punktów bazowych.

W 2001 roku Argentyna nie wywiązała się ze spłaty zadłużenia w kwocie 95 miliardów dolarów i od tamtej pory nie wróciła na światowe rynki obligacji. W pierwszym kwartale deficyt budżetowy zwiększył się do 5,1 miliardów peso (1,2 miliarda dolarów) i jest największy w ciągu co najmniej ostatnich 10 lat, a w zeszłym roku dziura budżetowa wynosiła 348 milionów peso.

Polskie swapy na zwłokę w spłacie kredytu częściej są w obrocie niż te z innych krajów w regionie, tak więc bardziej ulegają wpływom zmian nastrojów rynkowych, jak powiedział Arko Sen, strateg do spraw zadłużenia i walut rynków wschodzących w Europie, na Bliskim Wschodzi i w Afryce pracujący dla Bank of America Corp. w Londynie.

- To system zasadniczych powiązań z Europą Zachodnią poprzez banki i kanały handlowe, ale też polskie swapy odgrywają rolę instrumentu zabezpieczającego przed większą ekspozycją w regionie – powiedział 27 kwietnia Arko w rozmowie telefonicznej.

gielda.onet.pl

Autor: Andras Gergely i Jason Webb

 

 

Komentarze  

 
#1 2012-05-21 19:56
grubosz.pl